Özel Röportaj | Op. Dr. Hüseyin Urlu : 2021 sağlıkla gelsin

Yarım asırlık duayen hekim Avrasya Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Genel Carrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Urlu, İstanbul Times Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Çetiner’e sağlık alanı ve kurumları ile alakalı açıklamalarda bulundu. 

Hocam siz tecrübeli bir hekimsiniz. 2020 yılı sağlık açısından çok kötü geçti. Neler söylemek istersiniz?

Biz tıp fakültesinde eğitim alırken bütün dünyayı etkisi altına alan hastalıklara  pandemi denildiğini öğrenmiştik. Ancak 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona Virüs ile böyle bir hastalığa hekim olarak da şahit oldum. Bu hastalığa yakalanan birisi olarak da ne yazık ki hastalık sürecimi hem bir hekim hem de bir hasta olarak yaşadım. Bu hastalıktan korunmanın en etkin yolunun maske, mesafe ve hijyen konularına dikkat etmekten geçtiğini vurgulamak isterim.

Peki hocam siz ciddi, etkin ve köklü bir özel sağlık kuruluşunun kurucusu ve yönetim kurulu başkanısınız. Pandemi sürecini kısaca bize anlatabilir misiniz ?

Evet bütün dünya bu süreci çok olumsuz bir şekilde yaşıyor. Sağlık bakanlığımızın yoğun çabaları ve tedbirleri ile ülkemiz bu süreci en az hasarla atlatmaya çalışıyor. Halkımızdan sadece sağlık bakanlığımızın kural ve tedbirlerine özellikle uymalarını tavsiye ederim.

Hocam Zeytinburnu ve Gaziosmanpaşa Hastanelerinde binlerce kişi çalıştıran geniş ve büyük bir sağlık ailesisiniz. Süreç sizin için nasıl geçti? 

Evet sizin de belirttiğiniz gibi Avrasya ailesi olarak bizler her iki kurumumuzda  ve ortağı olduğumuz diğer sağlık kuruluşunda yaklaşık olarak bin arkadaşımız ile beraber yerli ve yabancı hastalarımıza  her şartta hizmet veriyoruz.

Tabii ki her kurum ve kuruluşun olduğu gibi biz de bir sağlık kurumu olarak ekonomik olarak bu sürecin olumsuz etkilerinden nasibimizi aldık. İnşallah yakın sürede Covid-19 sorunu biter ve herkes rahat bir nefes alır.

 

Yurt dışında çok sayıda hastanın sizi tercih ettiğini biliyoruz. Bunun sebebi nedir acaba?

Bunun birçok nedeni var. En önemli neden kurumlarımızda akademik kariyere sahip hekimlerimizi ve son model medikal araçlarımız ile kaliteli ve uygun fiyata bir sağlık hizmeti sunuyor olmamız gelir. Diğer bir tercih sebebi ülkemizin sağlık turizmini teşvik etmesi, ülkemizde gezilecek ve görülecek çok sayıda tarihi yer ve doğal güzelliklerin olması başta olmak üzere çok sayıda nedenden dolayı İstanbul tercih ediliyor. Coğrafi konumu itibari ile Asya, Avrupa ve Afrika gibi 3 büyük kıtanın odak noktasında bulunan Türkiye, sahip olduğu iyi yetişmiş hekim ve sağlık çalışanı, ulaşım kolaylığı, 62 ülke ile vizesiz seyahat imkânı ve yüksek sağlık teknolojisi sayesinde bu amaca emin adımlarla ilerlerken, 3 kıtayı birbirine bağlayan bir köprü özelliği taşımaktadır. İstanbul ayrıca Türkiye’nin sağlık başkenti olarak da göze çarpmaktadır. Türkiye’nin 2017 yılı “500 Büyük Hizmet İhracatçısı” araştırmasında Avrasya Hastaneler Grubu, Urlu Sağlık

Hizmetleri A.Ş. olarak tüm hizmet sektörünün içinde bulunduğu

ilk 500 firma arasında 374. ,sağlık hizmetleri arasında ciro bakımından 13., hasta sayısı bakımından da 6. sırada yer aldı. Avrasya Hastaneler Grubu olarak biz de ülkemize döviz kazandırmak adına var gücümüz ile çalışmaya devam ediyoruz.

Son olarak sizi tercih eden ve edecek olan hastalara neler söylemek istersiniz?

“1998’den bu yana olduğu gibi pandemi döneminde de çok şükür bize inanan ve güvenen yüz binlerce hastamız yine bizi tercih etti.

Bugüne kadar bizi tercih eden ve bundan sonrada tercih edecek olan yüz binlerce hastamız başta olmak üzere 2021 yılının sağlık sıhhat içinde geçmesini dilerim” şeklinde konuşan Avrasya Hastaneler Grubu Yönetim Kurulu başkanı Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Urlu “Başarımızda emeği olan bütün çalışma arkadaşlarımız başta olmak üzere herkese sağlıklı yıllar dilerim” dedi.

Kaynak: İstanbul Times Haber Ajansı (İTHA)